6 gru

Początkujący na siłowni – plan ćwiczeń na rzeźbę

Pierwsze dni na siłowni są zarówno niezwykle ekscytujące, jak i bardzo trudne. Z jednej strony wprawdzie jesteśmy zadowoleni, iż dbamy o swoje ciało, z drugiej – nieznośny ból mięśni może skutecznie zniwelować całą przyjemność, jaką niesie aktywność fizyczna. Dowiedz się, w jaki sposób zacząć trening na siłowni, żeby przynajmniej minimalnie uprzyjemnić sobie początki.
Po pierwsze – zaczynaj powoli. To absolutna podstawa. Nawet w przypadku, gdy kusi cię, aby od razu rzucić się na głęboką wodę i ćwiczyć jak najintensywniej, na początku trochę przystopuj. Każdego dnia zwiększaj liczbę powtórzeń danego ćwiczenia oraz obciążenie, ale nie za wiele. Pamiętaj, że, twoje mięśnie będą ci za to wdzięczne.
Po drugie – ułóż właściwy plan i postępuj zgodnie z nim. Idealnie, jeśli będą to dwa różne plany. Pierwszy – długofalowy, zakładający pożądany efekt (wyrażony w centymetrach lub kilogramach, po to, żeby łatwo można było stwierdzić, czy zbliżasz się do celu). Drugi plan powinien być krótkoterminowy, zakładający najbliższy tydzień, albo zaledwie kilka dni. Tak naprawdę właściwy będzie plan treningowy na rzeźbę 3-dniowy, w którym dokładnie rozpiszesz, na jakich maszynach, ile czasu i z jakim obciążeniem będziesz wykonywać dane ćwiczenia każdego dnia. Postępowanie po omacku i bez dobrego planu nigdy nikomu nie wyszło na dobre.
Kwestia trzecia – zapewniaj organizmowi właściwy poziom nawodnienia i jedz zdrowo. Naprawdę, to absolutna podstawa. Budowanie mięśni nie jest możliwe bez odpowiedniego budulca. Jeśli nie będziesz stosować właściwej i zbilansowanej diety, to nie powinieneś się spodziewać, że twoja sylwetka będzie przypominała tę wymarzoną. A nawet jeżeli zacznie, to proces ten będzie zbyt długotrwały i żmudny, żebyś mógł się nim cieszyć.