6 gru

Odżywki na masę – jakie i dla kogo?

Ludzie, którzy trenują na siłowni, aby powiększyć swoją masę mięśniową, zazwyczaj kiedyś w końcu zaczynają stosować różnego rodzaju suplementy pomagające w przyroście masy mięśniowej. O ile we wstępnym stadium ćwiczeń wystarczać może jedynie doskonalsza dieta oraz przyjmowanie większej liczby kalorii, to w stosownym czasie później, aby sobie uczynić łatwiejszym zadanie, dobrze jest sięgnąć po tak zwane odżywki na masę. Pomimo tego ciągle należy zawsze koniecznie mieć na uwadze, a także przestrzegają o tym zawodowi i od dawna trenujący kulturyści, że suplementy to nic innego jak dodatki do diety i nie mogą one zastąpić wysokoenergetycznej i bogatej głównie w produkty białkowe diety.

Suplementy zwiększające masę mięśniową mogą składać się z różnych substancji spełniające rolę budulca mięśni. Takie odżywki na masę z kreatyną uważane są przez naprawdę wielu bodybuilderów za najlepsze. Kreatyna bowiem przyspiesza tworzenie się mięśni, powiększa ich siłę oraz wytrzymałość. znajduje się zresztą ona także w mięśniach. Innym pewnym typem odżywek na masę są odżywki białkowe. Białko jest bowiem podstawowym budulcem mięśni każdego człowieka. A że dostarczyć odpowiednie ilości białka z pożywienia jest trudno, zwłaszcza na bardziej zaawansowanym etapie ćwiczeń, niezbędne jest zdecydowanie sięna odżywki białkowe. Są to najczęściej stosowane z odżywek na masę i nie ma prawdopodobnie żadnego ćwiczącego, który ich nie stosuje. Białkowe odżywki na masę występują jako tzw. matriksów, izolatów bądź hydroizolatów.

Na dalszym stadium ćwiczeń dobrze jest sięgnąć po odżywki cukrowo-białkowe, czyli tzw. gainery, ale te zachwalane są już na wyjątkowo zaawansowanym etapie lub przy pospiesznym metabolizmie. Stosowanie odżywek na masę warto opcjonalnie zasilić preparatami z witamin i minerałów.